Birçok kişi baş dönmesi halinde ilaçlara sarılsa da tüketilen besinlerle de baş dönmesini durdurmak mümkün. Sık rastlanılan sebepler ve baş dönmesine çare olabilecek  yöntemler:

 

Baş dönmesi neden olur?

- Uzun süre aç kalmak

- Tansiyon düşmesi

- Hamilelik

- Güneş çarpması

- Kan şekerinin düşmesi

- Aniden ayağa kalkmak

- Migren

- Psikolojik travmalar

- Stres bozukluğu

- Aşırı yorgunluğu

- Nörolojik rahatsızlıklar

- Göz hastalıkları

- Vertigo

- Kulak enfeksiyonları

- Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı

- Araç tutması

- Uykusuzluk

 

Baş dönmesine ne iyi gelir?

Baş dönmesi önemsiz gibi görünse de asla hafife alınmaması gereken bir durumdur. Hastalık habercisi olabileceği gibi geçici bir durumda olmuş olabilir. Ancak baş dönmesi durumunda mutlaka bir uzmana görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Özellikle de bu baş dönmeleri uzun süre devam ediyorsa ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ancak baş dönmesine iyi gelecek bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. İşte baş dönmesine çare olabilecek bitkiler :

Zencefil

Başta mide bulantısı olmak üzere birçok sindirim sorununa iyi gelen zencefil, baş dönmesi için de etkili bir besindir. Kan akışını düzenlemeye yardımcı olan zencefil, baş dönmesinin hızlı bir şekilde geçmesini sağlar. Bir fincan zencefil çayı içmek baş dönmesinin hafiflemesini sağlar.

Bal

Uzun süre aç kalmış olmak kan şekerinin düşmesine sebebiyet verebilir. Kan şekerinin düşmesi ya da uzun süre aç kalmak da baş dönmesine neden olabilmektedir. Ancak bal tüketerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Balı tüketirken sade bir şekilde değil de bir bardak suyun içerisine bir kaşık ekleyerek tüketilmesi önerilmektedir. Üzerine ekleyeceğiniz birkaç damla elma sirkesiyle baş dönmesi probleminden kurtulabilirsiniz.

Limon

Özellikle tansiyon düşmesi sonucu yaşanan baş dönmesinde ilk olarak limon kullanılması önerilmekte. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkıp, 2 çay kaşığı toz şeker ekleyin ve karıştırıp için. Baş dönmesinin kısa sürede geçtiğini göreceksiniz.

Nane

İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde baş dönmesi problemini hızlı bir şekilde geçiren nane, bağışıklığında güçlenmesini sağlar. Nane çayı içmek vücudunuzu sakinleştirerek baş dönmesini durdurur.

Bektaşiüzümü

Frenk üzümü ve kurt üzümü olarak da bilinen bektaşiüzümü, içeriğindeki vitaminler sayesinde kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. 3-4 adet bektaşiüzümünü ezip kişniş tohumu ekleyin ve bir gece bekletin. Ardından suyunu çıkartarak içebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan kabak çekirdeği, baş dönmesini geçirmesiyle bilinir. Bu sorunu yaşadığınız zaman 4-5 adet kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz