D Vitamini Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı kalabilmemiz için D Vitaminini yeterli miktarda almamız gereklidir. Kemiğin temel yapı taşlarından olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Bağışıklık sistemizimizin düzenli bir şekilde devam edebilmesi, kaslarımızın doğru çalışması için önemli bir role sahiptir.

D vitamini ciltte doğal bir şekilde sentezlenir. Vücudumuzun yaşımızın ilerlemesiyle birlikte D vitaminine olan ihtiyacı artmaktadır. D vitamini eksikliği toplumda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. 

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği yorgunluk, vücut ağrıları gibi belirtilere neden olur. Aşırı eksikliğinde yürümekte zorlanma, güç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıflaması görevini yerine getirememesi sebebiyle enfeksiyonlarda artış görülür. El, ayak, omuz ve parmaklarda ağrı, depresyon, uykusuzluk, sık görülen baş ağrıları, saç dökülmeleri gibi belirtileri de bulunabilir.

Yetişkinler de uzun süreli D vitamini eksikliği ise kemik erimesi, kemik yapısının bozulması, kaslarda güçsüzlük.

Çocuklarda uzun süreli D vitamini eksikliği ise kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması olarak adlandırılır. Bu hastalık, büyüme geriliği, bacaklarda şekil bozukluğu (eğrilik), el ve ayak bileklerinde kalınlaşma gibi kemiğin yapısında bozulmalara neden olur.

Kısaca maddeler halinde özetlemek gerekirse D vitamini eksikliği:

- Genel vücut ağrısı
- Yorgunluk
- Yürümekte zorlanma (denge problemi)
- Kemik ağrısı
- Kuvvet kaybı
- Saç dökülmesi
- Baş ağrısı
- Depresyon
- Değişken ruh hali
- Uykusuzluk
- Eklemlerde ve parmaklarda ağrı
- Gözaltı morlukları
- Aşırı terleme
- Kilo vermekte güçlük çekme
- Sürekli üşüme

Yorumlar

Yorum Yaz