Kış Aylarında Hasta Olmamak İçin Alınacak Tedbirler

Spor yapmak, iyi uyumak, bol sebze ve meyve yemek, stres ve yorgunluktan uzak durmak. Soğuk havalarda bağışıklık sisteminin güçlendirmek için yapılması gerekenler.

Ani ısı değişiklikleri hastalıklara yol açar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekir. Bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı dirençli olması için temiz oksijen önemlidir.  Bunun için açık havada spor yapılması, bol yeşillik yenilmesi, stres ve yorgunluktan uzak durulması, her gece en az 8 saat uyku alınmasına özen gösterilmesi gereklidir. Hazır gıdalardan, kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması gerekiyor. 

Ani sıcaklık basması veya esen rüzgar yüzünden ürperdiğimizi zannetmemiz sağlıklı olan vücudumuzun hastalık etkenleri ile ve yabancı maddelerde savaştığının belirtisidir. Bağışıklık sistemimizin mikroplarla girdiği bu savaşı kaybettiğimizde de hasta oluruz.

Vitamin Kayıplarını En Aza İndirin

Kış aylarında en çok ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin hazırlarken ve pişirme esnasındaki kayıpları da göz önünde bulundurmak gerekir. C vitamini hazırlama ve pişirme sırasında en fazla kayba uğrayan vitaminler arasındadır. Yiyeceklerimizi tüketmeden önce taze olduklarından emin olmalıyız.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme
1- Sebze ve meyveleri olabildiğince taze tüketmeye gayret gösteriniz.
2- Alış veriş yaparken meyvelerin çizilmemiş olanlarını özellikle tercih ediniz.
3- Limonu tüketeceğimiz an kesip anında yemeğinize ilave ediniz.
4- Yemek hazırlarken özellikle tahta kaşık kullanılmalıdır. Şunu hiç unutmayalım ki metal teması C vitaminin havaya karışmasını hızlandırmaktadır.
5- Patatesler C vitamini yönünden çok zengin besinlerdir ama vitamin daha çok kabuğa yakın kesimlerinde odaklanmıştır. Kabuklarını keserken çok dikkat etmeli veya olanak varsa önce haşlayıp kabuklarını ondan sonra temizlemeliyiz. Böylece hem besin kaybının önüne geçmiş oluruz hem de ısının etkisiyle C vitaminin patatesin ortasına yerleşir. Dolayısı ile C vitamini kaybı sıfıra indirgenmiş olur.
6- Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri tazyikli su altında değil temiz bir leğen içinde fazla hırpalamadan yıkayınız.
7- Sebzeleri bıçakla değil elle doğramaya özen gösteriniz.
8- Besinleri tüketeceğiniz kadar hazırlayıp servis ediniz. Besinler ne kadar çok bekletilirse vitamin kaybı da o oranda artış gösterecektir.
9- Besinlerin haşlandıktan sonra besin değeri kayıplarını önlemek için suyu dökülmemelidir. Haşlanan sebzenin suyu başka bir yemekte örneğin çorba ya da yemeğin suyunda kullanılabilir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz