Vücutta kaşıntı nedir? Vücutta kaşıntı nedenleri nelerdir?

Sağlıklı bir insan, günde yaklaşık olarak 100 kez kaşınır. Doğal dürtü olan kaşıntı, çoğunlukla vücuda temas eden böcek ve bitkileri uzaklaştırmak, toksik maddelere karşı korumak için oluşur. Bazı durumlarumlarda rahatsız edici bir durum olan kaşıntı cilt sağlığı sorununa dönüşebilir.Kaşıntı belirli bir bölgede oluşabileceği gibi tüm vücutta da olabilir. Cildin nem düzeyini korumak, uygun olmayan kozmetik ürünlerden uzak durmak ve doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetler giymek, vücutta kaşıntı hissinin azaltılmasında etkilidir. Kaşıntı (Pruritus), deri hastalıkları, alerji ve hormonal değişimlerin yanı sıra immün sistem, böbrek, karaciğer ve tiroit bezi hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerinden de kaynaklı olabilir. Vücutta kaşıntı neden oluşur? sorusunu yanıtlamadan önce Kaşıntı nedir? bunu iyi bilmemiz gerekir.

Vücutta kaşıntı nedir?

Kaşıntı (Pruritus), pek çok sağlık probleminden kaynaklanabilir. Kaşıntıyı kontrol edilmemesi, bunun altında yatan hastalığın ilerlemesi, ciddi cilt sorunlarına hatta depresyona bile yol açabilir. Ekzemadan bitlenmeye, ilaç döküntülerinden uyuza ve mantar hastalıklarına dek pek çok hastalıkta, bireyi hekime yönelten en önemli yakınma kaşıntıdır. Kaşıntı için vücudun bir çeşit uyarısı ya da derinin bir tepkisi diyebiliriz. Deri hastalıklarının yanı sıra böcek sokması, stres, alerji, parazit, mantar, kansızlık, diyabet, kanser, kan hastalıkları ve ilaç yan etkileri gibi geniş bir yelpazede bulunan rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

Vücutta kaşıntı nedenleri

Vücutta kaşıntı pek çok farklı sebepten dolayı oluşabilir. Kaşıntının en sık rastlanan nedenlerinden birisi cilt kuruluğudur. Dermatolojik hastalıklar ya da farklı bir deyişle cilt hastalıkları, iç hastalıkları, alerji ve bazı ilaçların yan etkileri, vücutta kaşıntı nedenleri arasında geniş yer bulur. Sert alkali sabunlarla ve çok sıcak su ile sık banyo yapılması, derideki bu bozulmayı daha da arttırıp, koruyucu lipid tabakasını zayıflatarak, deri kuruluğuna ve kaşıntıya yol açar. Kaşıntıya neden olan dermatolojik hastalıklar ve iç hastalıklarının maddeler halinde sıralanabilir:

DERMATOLOJİK HASTALIKLAR

  • Cilt Kuruluğu
  • Egzama
  • Uyuz

İÇ HASTALIKLARI

  • Böbrek Yetmezliği
  • Sarılık
  • Siroz

Yorumlar

Yorum Yaz